Yolda Olmak

Yolda Olmak

Selam,
Sizinle tanışmak adına, minik bir post hazırladım. Burada farklı birkaç konuya değinerek, sizleri birçok konuyu ve kültürü içinde barındıran bir iletişim kanalı olacak GetLug Blog ile tanıştırmak istedim.
GetLug’ın ne olduğundan çok kısa bahsedecek olursak, hayatınızın planını bozmadan A ülkesinden B ülkesine giderken aslında valizinizde çok küçük bir yeri kiralamak için size verilen bir fırsat diyebiliriz. Peki, GetLug Blog nedir? GetLug ailesi olarak, bizim anahtar kelimemiz ‘yoldur. Biz yollardan geçerek öğreniriz, yollarda buluşuruz ve yolda biriktiririz. Bu yolda bizimle olmanız dileğiyle..

 



Eminim bu yazıyı okuyorsanız hayatınızın bir köşesinde, geçmişinizde ya da gelecek planlarınızda yollar vardır. Gitmek illaki A ülkesinden B ülkesine doğru ilerlemek değildir aslında. Gitmek, götürmektir. Gitmek, taşımaktır. Eşyaları değil yalnızca; anıları, insanları, kültürleri… Yollar, seyahat etmek gibi kavramlar herkesin ilgisini çeken kavramlar değil günümüzde. Çünkü seyahat etmek, aslında bir kesimin düşündüğü gibi size verilen bir kağıt parçasının üzerinde yazılı olan numaradaki falanca bir koltuğa oturup yolun sonuna kadar uyumak olmanın aksine, sizin için seçilen bir hikayenin başlangıcı da olabilir mesela. Eminim, birçoğumuzun hiç beklemediği, belki uzun belki kısa bir yolculukta yaptığı bir sohbet, edindiği bir arkadaşlık belki hala hayatındadır.

Bu yüzden yolları küçümsemeyelim. Yolları abartalım, büyütelim ki; daha çok maceraya daha fazla kültüre ve daha fazla insana ilham olalım.

Peki ‘’gitmek’’ denince ne geliyor aklınıza? Gitmek.. Gitmek aslında soyut bir anlam da taşır içinde. Gitmek.. yeni bir kültüre, kendi kültürünü götürmek beraberinde, hayatındaki insanları yeni hayatına taşımak kalbinde, aslında onları yeni insanlarla tanıştırmak kendi içinde. Gitmek, kalmaktan öte; ilerleyebilmek.

Gittiğim ülkelerden en fazla kaldığım, hatta 5 sene yaşadığım ülke Çin. İkinci evim diyebilirim. Fakat ne tuhaf, gittiğim ilk gün kendimi öyle kötü hissetmiştim ki.. Bana çok uzak gelmişti, bir bursla önce 1 seneliğine gittiğim için orada 1 sene boyunca kalmak zorundaydım ve dönüp arkadaşlarıma ‘ben buraya asla alışamayacağım’ dediğimi bugün hala çok net hatırlıyorum. Fakat insan kendini keşfetmeye açınca zaman da değerini yitiriyor. Bir sene…sanki bir kültürün tüm kokularını almanıza, her bir eyaletten birçok insan tanıyabilmenize, daha çeşitli ve belki hayatınızda görmediğiniz yiyeceklerden tatmanıza, tanımanıza ve anlamanıza yetmeyecekmiş gibi geliyor bakınca. Seyyar bir yaşam tarzınız oluyor, evinizin bir yatak ve bir dolaptan ibaret olabileceğini öğreniyorsunuz mesela. Çay sohbetlerinin ülkemize has olduğunu, kahvaltıların tadının en çok aileyle çıktığını, daha az uyuyup daha fazla keşfetmenin gücünü, bir ülkede hem misafir hem ev sahibi gibi hissetmeyi..

Sözün özüne gelirsek, burada GetLug Blog’da bazen yollardayız, bazen yolda kalanlarda bazen de yolun başında… Biz hazırız, geliyor musunuz?




 

                                                     

  Gülümser KONAR

 

Editör

 

Other You May Like Blog Posts