Yurtdışı’nda Öğrencilik ve Seyahat

Yurtdışı’nda Öğrencilik ve Seyahat

Yurtdışı’nda Öğrencilik ve Seyahati Ucuza Getirmenin Yolları

 

Her geçen gün ülkeler arasındaki sınırlar biraz daha belirsiz hale geliyor ve ülkeler arası hareketlilik daha da artıyor. Covid-19 pandemisi her ne kadar ülkeler arası hareketliliği bir miktar kısıtlasa da bu etkinin kalıcı olmayacağını ve ülkeler orası hareketliliğin özellikle eğitim alanında artarak devam edeceğini tahmin etmek mümkün. Yurt dışındaki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen ve bu nedenle Avrupa ya da Amerika ülkelerine taşınan birçok insan bulunmaktadır. Ben de bu insanlardan biriyim. 2020 yılında lisansüstü eğitimim için Almanya’ya, Münih kentine taşındım. Taşındıktan bir süre sonra Covid-19 pandemisinin patlak vermesi nedeniyle bir süre Türkiye’ye zaten uçamadım. Fakat, uçak seyahatleri yeniden başladıktan sonra da Türkiye’ye gelip ailemi ziyaret etmek benim için oldukça zor hale geldi. Çünkü uçak biletleri oldukça pahalı. Aynı ülke içinde ailesinden farklı bir şehirde okuyan insanların ülke içinde seyahat etmelerinin bile zaman zaman bütçelerini zorladığını düşünürsek, ülkeler arası seyahatin öğrenci bütçesi için ne kadar yük olduğunu tahmin etmek kolay olacaktır. Bense seyahatlerimi daha kolay hale getirmek için kullanışlı bir yöntem buldum. Şimdi size bu yöntemin detaylarından bahsedeceğim.

 

Seyahatlerinizi Ucuza Getirin

 

Bildiğiniz gibi uçak biletleri aylar öncesinden alsanız bile son derece pahalı. Covid-19 pandemsinden sonraysa daha da pahalı hale geldi. Münih-İstanbul arası uçak seferleri 1.500 liranın üzerine çıkabiliyor.  Ben de bu nedenle hem Münih’e ilk gidişimde hem de İstanbul’a tekrar gelmem gerektiğinde zorlandım. Fakat Getlug isimli bir uygulama sayesinde  artık uçak biletlerimi daha ucuza getirebiliyorum. Uygulama oldukça basit şekilde çalışıyor. Uçak biletinizi aldıktan sonra uygulamada bir profil açıyor ve uçuş bilginizi giriyorsunuz. Nereden nereye gideceğiniz, bavulunuzda ne kadar yer olduğu, hangi tip eşyalar taşıyabileceğiniz ve nereden teslim edebileceğinize dair bilgileri girmenizden sonra, sizin gideceğiniz şehre bir eşya/ürün/belge göndermek isteyen bir kullanıcı sizinle iletişime geçecektir. Detayları konuşup makul bir fiyatta anlaştıktan sonra, o kişiden yurtdışına gidecek belgeyi ya da eşyaları alabilir ve havalimanından ya da şehir içinden alacak kişiye teslim edebilirsiniz.  Ben bu yöntemi son birkaç yolculuğumda kullandım ve uçak biletimi neredeyse yarı yarıya ucuza getirdim. Yurtdışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurtdışına sık sık seyahat etmesi gereken insanlara da bu yöntemi kesinlikle öneriyorum.  Özellikle Almanya gibi Türk nüfus yoğunluğu fazla olan ülkelere yapılacak seyahatlerde bu yöntem son derece faydalı oluyor. Neredeyse her yolculuğunuz öncesinde mutlaka eşya ya da belge göndermesi gereken bir insan sizinle iletişime geçiyor. 

 

Ne Gibi Faydaları Var ?

 

Getlug uygulaması kullanarak bileti ucuza getirmenin birçok faydası var. İlk olarak güzel bir işbirliği ve yardımlaşma aracı olduğunu düşünüyorum. Bu uygulama sayesinde sadece ben biletimi ucuza getirmekle kalmadım, aynı zamanda yurt dışına göndermesi gereken belge ya da eşyalar olan bir kişinin de işini kolaylaştırmış olursunuz. Bunun dışında tabii ki bütçenizde genel olarak bu katkıyı hissetmeniz mümkün oluyor. Uçuş kısıtlamaları kalktıktan sonra Münih’ten İstanbul’a ilk gidişimde ver geri dönüşümde bilet fiyatım yarı yarıya ucuza geldi.  Böylece Münih’te okul masraflarıma, şehri gezmeye ve kişisel ihtiyaçlarıma daha çok para ayırabildim. Eğer kısıtlı bir bütçe ile yurt dışında eğitim hayatınızı sürdürmeye çalışıyorsanız, yolculuklar sizin için en büyük masraf kaynağı olacaktır ve bu tip alternatif yöntemler kullanmak bütçenize ciddi şekilde fayda sağlayacaktır. Unutmayın, günümüzde bu tip uygulamalar ile birçok masrafı azaltmak mümkün !

Other You May Like Blog Posts