Yurtdışına Transkript Yollamanın En Kestirme Yolu

Yurtdışına Transkript Yollamanın En Kestirme Yolu

Yurtdışına Transkript Yollamanın En Kestirme Yolu

Lisans eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra yüksek lisans veya doktora öğrenimine Avrupa ya da ABD’de devam eden çok sayıda öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin yaşadığı belki de en büyük sıkıntı, Türkiye’den gönderilmesi gereken bir belge gerektiğinde bunun çok fazla zaman alabilmesi. Bunun en büyük nedeni uluslararası taşımacılık zaten zorken Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da zor hale gelmesi ve bir takım bürokratik işler. Geçtiğimiz dönemlerde böyle bir durumu bizzat tecrübe ettim ve kısa bir süre içinde lisans transkriptimin imzalı versiyonuna ihtiyaç duydum.  Lisans eğitimini tamamladığım Türkiye’deki okulum ile iletişime geçtiğimde belgenin çıkmasının, onaylanmasının ve Fransa’ya gönderilmesinin istenilen zamanda mümkün olmayacağı söylendi. Ne yapacağımı bilemezken, bu problemi kısa sürede çözebilecek olan, Getlug isimli bir mobil uygulamaya rastladım.  Böyle zor durumları tecrübe eden ya da gelecekte etme ihtimali bulunan insanların da bu bilgiden mahrum kalmaması için, tecrübemi anlatmaya karar verdim.

 

Kısıtlı Bütçeler İçin En İyi Yöntem

Yurtdışına belge göndermenin öğrenci bütçesi için ne kadar zor olduğu düşünülürse yaşadığım durumu daha fazla anlamanız mümkün olacaktır diye düşünüyorum.  Önümdeki seçenekler, Türkiye’deki okulumdan belge talebinde bulunup, onay sürecinden geçmesini ve benim okuluma teslim edilmesini beklemek veya önce Türkiye’deki bir arkadaşımından okula giderek belgeyi elden almasını rica edip, sonrasında uluslararası taşımacılık yapan ve bunu hızlı şekilde gerçekleştiren bir firma ile bana göndermesini isteyecektim. Bu da belki süre olarak daha çabuk gelecek olsa bile son derece masraflı bir yöntem olacaktı. Çünkü yurtdışına posta yollamak, bir de acil olacak şekilde yollamak cebinizden çok fazla para çıkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle alternatif bir yol arayışına girdim. Getlug karşıma bu noktada çıktı. Uygulama üzerinden yakın zamanda Türkiye’den Fransa’ya gelecek bir arkadaş bulup belgemi getirmesi için anlaştım.  Böylece bulabileceğim en kolay çözüme ulaşmış oldum.  Belgem bana kısa süre içinde ulaşmış oldu ve kargoya çok fazla para ödemeden işimi halletmeyi başardım.  Ayrıca zamandan da tasarruf sağlamış oldum. Yurtdışına belge gönderme ihtiyacı duyan insanlar bu tip alternatif yollar ile işlerini daha kısa sürede halledebilir. 

 

Herkes İçin En İyisi

Şimdiye kadar kendi yaşadıklarımı aktarmaya çalıştığım için ister istemez daha çok öğrencilere veya okul ile ilgili bir belge göndermesi gerekenlere yönelik bir anlatı oldu. Fakat Getlug gibi alternatif uygulamalar ile birçok meslek grubundan insan da yurtdışına belge veya eşya gönderme işini kısa bir süre içinde halledebilir. Zira yurtdışına göndermemiz gerekebilecek belgeler arasında ehliyet, iş ile ilgili evraklar, tapu, bordro gibi birçok farklı evrak bulunabiliyor. Bunların gönderiminde ise en önemli üç faktör olarak hız, güvenlik ve maliyeti sayabiliriz. Ben bu yöntemi seçerek hem hız, hem güvenlik hem de maliyet açısından kendime büyük bir fayda sağlamış oldum.  İlk olarak bu yöntem çok daha ucuza geldi. Belgeyi götürebileceğini söyleyen arkadaş ile uygun bir fiyat karşılığında anlaştık. Bunun yanında, belge daha hızlı şekilde elime ulaştı çünkü kargo ile alsam beklemem gerekecek birçok aşamayı atlamış olduk. Şehir içinde belirlediğimiz bir noktadan belgemi aldım. Güvenilirlik açısından da bir sorun yaşamadım çünkü anlaştığınız kişiyle diyalog içinde oluyorsunuz ve bilgi alışverişiniz sürekli devam ediyor. Bu nedenle herhangi bir sebepten dolayı yurtdışına acil şekilde belge göndermeye ihtiyacı olan herkese gönül rahatlığı ile bu tip alternatif bir yolu tavsiye edebilirim.   Hem paranız hem zamanınız sizde kalabilir. 

Other You May Like Blog Posts