COVİD-19'dan sonra Turizm nasıl olcak

COVİD-19'dan sonra Turizm nasıl olcak

COVİD-19'dan sonra Turizm nasıl olcak?

Pandemi doneminde turizm nasil sekillendi, oncesinden ne gibi farkliliklar olustu ve pandemi sonrasinda ne gibi senaryolar turizmi bekliyor

2019 Aralık ayında tüm dünyayı bir anda etkisi altına alan COVID-19 hastalığı, bütün Dünya’nın gelecek planlarını yerle bir etti. 2020’ye çok yüksek beklentiyle giren turizm sektörü ise mecburen tüm altyapısını yeniden yapılandırmaya odaklandı. COVID-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 virüsü son derece bulaşıcıdır. Bireyler için uzun vadeli sonuçlar henüz bilinmemekle beraber, uzun vadeli etkiler uluslararası toplumsal bir dramaya sebep oldu. COVID-19 dünyayı her açıdan sonsuza kadar değiştirdi. Virüsün etkisi, özellikle Turizm Sektörü için felaket olmuştur. 31 Aralık 2019 ile 15 Ocak 2021 tarihleri arasında hükümetlerin tedbir niteliğinde uyguladıkları ülkelere giriş çıkış yasakları, salgının tespit edildiği bölgelerde uygulanan karantinalar, iptali söz konusu olan uluslararası çapta spor ve sanat etkinlikleri, kongreler ve seyahat kısıtlamaları gibi turizm sektörünü doğrudan etkileyen özel önlemler ile ilgili literatür taramamı bu yazımda sunacağım. Tarama sonucunda elde ettiğim izlenimler yeni koronavirüsün ülke ekonomilerinde etkileri uzun süre hissedilebilecek türden zararlar

oluşturacağı ve turizm sektörünün de bu zararlardan doğrudan olumsuz bir şekilde etkileneceği yönündedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün resmî web sitesindeki Koronavirüs ile ilgili şu bilgiler yer almaktadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Raporu, 2020:

‘’ Coronavirus’ler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Yeni koronavirüs, daha önce insanlarda tanımlanmamıştır. Bu yeni virüs, soğuk algınlığı, SARS ve MERS gibi virüsleri de içeren bir virüs ailesi olan koronavirüs olup geçici olarak “2019-nCoV.” olarak adlandırılmıştır. 12 Şubat 2020 itibariyle COVID-19 olarak güncellenmiştir. Coronavirus’lar zoonotik olup, hayvanlardan bulaşarak insanlarda hastalık yapabilir. Detaylı araştırmalar sonucunda, SARS-CoV'un misk kedilerinden, MERS-CoV'un ise tek hörgüçlü develerden insanlara bulaştığı ortaya çıkmıştır.’’

Covid-19 virüsü geldi ve yaşama şekillerimiz değişti. Dünya ekonomisinin çökmesi muhtemeldir. Covid-19, insanların geleceğe dair yaptıkları planları altüst etti. En azından yakın zamanda açılacak olan Turizm faaliyetlerinin değişeceğini söyleyebiliriz. Bir zamanlar binlerce insanın olduğu havaalanları şimdi bomboş koridorlar, yaşamış olduğumuz Dünyayı hayalet şehirlere dönüştürdü. 1950 ve 2019 döneminde, uluslararası varışlarda Asya pasifik'te% 12.1 ile Amerika'da% 5.5 arasında yıllık bir büyüme olduğunu görüyoruz.(Seri1)

Makro düzeyde, ekonomiler ve haneler üzerindeki etkisi ciddi bir felakete uğradı; ABD işsizlik maaş talepleri ilk haftalarda 6 milyonun üzerinde artış gösterdi. Son 40 yılda dünyadaki uluslararası turist sayısı 7 kat artarak 200 milyondan 1,4 milyar turist seviyesine ulaştı. Turizme bağlı gelir ise 1,7 trilyon dolar seviyesine ulaşmıştı. Fakat salgın ülkelerin turizmlerini etkileyerek tüm dünyadaki otellerin doluluk oranlarını ciddi ölçüde aşağı çekti. Türkiye'nin 2020 Mart ayındaki otel doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azalarak yüzde 28,6 olarak kaydedildi. İçinde bulunduğumuz bu durum ne zaman son bulacak hiçbir fikrimiz yok. Aşı bulundu fakat hala belirsizlikler var.

 

İlerleyen zamanlarda tarihte 2020’den önce ve 2020’den sonra diye bir terim çıkacağına inanıyorum. İnsanlık daha öncede böyle dönemler atlattı. Ama hiçbirinde tüm Dünya’ya yayılmamıştır.

Turizm’den elde edilen gelirin ihracatın %7sini yada daha yüksek bir kısmını oluşturan ülkelerin diğer ülkelere kıyasen çok daha kötü sonuçlara işsizlik ve iflas gibi sorunların çıkacağı aşikardır. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yayınlanan 28 Nisan 2020 tarihli rapora göre salgının küresel ekonomi üzerindeki etkisi, 2008’deki ekonomik krizinin etkisinden 8 kat daha fazladır.

Bunun nedeni ise 2020 yılında turizmdeki istihdamın %31 oranında gerilemesi yani yaklaşık

100 milyon kişinin işini kaybetmesi ve turizm gelirinde %30 oranında 2,7 trilyon Amerikan

doları kaybın yaşanması olarak açıklanmıştır.

İhracatın % 16 ila% 50'sini sağladığı Tayland, Portekiz, Jamaika, İspanya, Türkiye ve Dominik Cumhuriyeti varışlardaki düşüşlere karşı daha savunmasız gözükmektedir. Bu 6 ülkenin, Turizm sektörünün ekonomideki önemi nedeniyle daha şiddetli ekonomik düşüş yaşaması bekleniyor. Umarım hızlı bir şekilde kalkınma sağlayabiliriz. Covid-19’un Turizm üzerindeki etkisi en azından kısa vadede bir yıkım olacaktır. Turizm'de istihdam edilen işgücünün çoğunluğu işsiz kalacağı net görülmektedir. Dünya çapında salgın durumunun bitmemesi, sıkı kontrolün devam etmesini zorunlu kılar. Turizm’de hijyen sorununu çözmeliyiz. Hijyenik olmayan bir yer veya kişi çoğu insanın seyahatini kısıtlayabilir. Salgının yurtiçinde ve yurtdışında kültür turizmi üzerinde pek çok belirsiz faktör var. Bu nedenle, devam etmekte olan salgın ve turizm endüstrisinin geleceğine ilişkin konulara pozitif enerjimizle daha dikkatli şartlar altında incelemeliyiz.

2021'de çıkış yolunu bulmak için 2003’teki SARS virüsünü ele alacak olursak;

COVID-19 atası olarak bilinen SARS virüsü, 2003 yılında Çin’in Guangdong bölgesinde ortaya çıktı ve dünya

çapında 790 ölüme neden olmuştur. Salgından sonra, özellikle salgının olduğu Çin, Hong-Kong, Tayvan, Singapur gibi ülkelerde turizm ve hava taşımacılığında ciddi talep kayıpları olmuştur.

2003 yılında 2021 yılına göre kültür turizmi ürünlerinin çeşitlenmesi ve sanayileşmesi ile turistlerin tüketim kabiliyetinin, tüketim konseptinin, tüketim yapısının ve tüketim seviyesinin sunulması birbirinden farklıdır. En önemlisi, 2003 yılındaki SARS salgınının kapsamı ve etki derinliği açısından 2020'deki "Korona" salgınından oldukça farklı olmasıdır. "Korona" virüsü şu anda dünyada yaklaşık 100 ülke ve bölgeye yayıldı ve Çin dışındaki birçok ülkede salgın durumu çıkmaz bir durumda. Nesnel olarak konuşursak, koronavirüs salgını insanlık tarihinde önemli bir olaydır.

"​Yaşamak her şeyden daha önemlidir" adı altındaki pazarlama stratejisi önümüzdeki günlerde tekrar ele alınarak daha iyi sonuçlarla karşı karşıya kalacağımızdan hiç şüphem yoktur. İyimser bir analiz yapacak olursak, salgın insanlara evde masraftan kaçınarak bir yaşama zorladığı için bunun turizme yansımalarını göreceğiz. Özellikle orta ve üst düzey tüketici grupları, seyahat etmek için doğal yerler, aile temelli tatil seyahati, özel araçlarla grup olarak akraba veya arkadaşlarla tur planıyla hareket ederek değişik zaman ve mekanda pazar arayışları içerisinde olacaklardır.

Komşu ülkelerdeki ve dünyadaki salgın durumunun gelişmesinin bu yıl Türk halkının gidiş-dönüş seyahat planlarını etkileyeceği sonucuna varmak zor değil. Yurt dışına seyahat etmek isteyen turistlerin çoğu iç hatlara geçecektir. Bu nedenle, piyasayı rasyonel bir şekilde incelemeliyiz.

Tüketici grupları açısından bakıldığında, bir aydan fazla bir süredir birçok aile konut kredisi, araba kredisi, kira, dükkan kirası vb. baskısı altındadır. Yıl sonunda bitmeyip yılbaşından sonrada aynı şekilde devam eden bu olay acımasız bir şekilde temel ihtiyaçlarımızı karşılamamızı kısıtlamıştır. Gelişim göstermeyen bu kambur ekonomi, turizm pazarının tüketim harcamalarını doğrudan etkileyecek, çünkü turizm hayatın temel ihtiyaçlarına ait değildir. İşletmelerin her zaman salgında kaybettiği zaman ve parayı telafi etmek istediği endişesiyle yüzleşmeliyiz. Birçok çalışan maaşlarını dahi alamadı.

"Acil çözüm", "acele eden insanlar" dan daha önemlidir. Şu anda salgın sona ermedi ve şehirlerdeki pek çok doğal nokta, "insanları kapma" az insan ve hijyenik ortam yollarına başvurarak reklamları başlattı.

Salgından sonra doğal yerler çöküş içerisinde olacaktır. Doğal yerler, müşterileri için rekabet edip birincil pazarda bir fiyat savaşıyla mücadele edecektir. Ancak, şu anda mücadele ettikleri şey yaratıcı pazarlamadır. Basit ve ilkel fiyat rekabeti, kendi kendini yok etmekle eş değerdir.

Aynı bölgedeki manzaralı noktalar için, iyi huylu piyasa ekolojisinin gerekliliklerini karşılamayan "rekabet" kelimesini kullanmayı kabul etmiyorum. Aynı ildeki manzara noktalarının planlanması, farklılıkları ve tamamlayıcılıkları dikkate alınmalıdır. İyi bir bölgesel planlama, büyük bir oyun yaratmak gibidir. Her doğal alanın oynayacağı bir rol vardır. Bir yeri ziyaret etmek ve o yerdeki eğlenme, dinlenme, yeme ve içmeye yönelik turistik etkinliklerden yararlanmak, doğası gereği turistik bir deneyimdir Turizm bir deneyim ekonomisidir. On milyonlarca turistin kültürel deneyimine saygı duymalıyız.

Şu anda pek çok turizm işletmesi, hükümetler tarafından her düzeyde yapılan yardım politikaları arıyor ve hükümetin kurtarma fonlarını "havadan atmasını" bekliyor.

 

  Nitekim hükümet turizm endüstrisini kurtarmak için ilgili politikalar çıkaracaktır. Aynı zamanda, pazar için trafik toplama çabalarını artıracaktır. Ancak, "sütten kesilmeyen" işletmeler patlayıcı güçten yoksundur. İşletmelerin zorluklardan kurtulmasının anahtarı aktif olmak ve kendi kendine yardım etmektir. Her şeyden önce, fiyat savaşı yoluyla yolcu akışını çekmeyi amaçlayan düşük seviyeli kısır rekabetten kaçınmalı ve pazar değişikliklerinin ritmini tahmin etmeliyiz. Salgından sonra, piyasanın toparlanması bir "dalgalanma" genişlemesidir. Turistik yerler, farklı dönemlerdeki farklı pazar yarıçaplarındaki değişikliklere göre bilgi ve ürünlerin "avans miktarını" hesaplamalı ve farklı pazarlarda turistlerin farklı taleplerine göre farklılaştırılmış hizmetler sunmalıdır. Manzaralı yerler dinamik piyasa değişikliklerine ayak uydurmalı, hızı ayarlamalı ve farklı "aşamalara" göre hızı değiştirmelidir.

Doğal alanların yönetimi, piyasayı iyileştirmenin ilk sorununun çevredeki turistlerin yeniden ziyaret oranını iyileştirmek olduğunu anlamalıdır. Yani turistler daha önce de oradaydı ama şimdi çok uzaklara gidemezler. Turistlerin havalandırma, rahatlama ve değişim için bir yere ihtiyacı vardır. Manzaralı yerler pazarı alt bölümlere ayırmalı, önceden hazırlamalı, yeni ve parlak bir nedeni olmalı ve turistlere "yeniden ziyaret" için bir neden vermelidir. Boş zaman turizmi, kültür turizmi, araştırma turizmi, tatil turizmi, sağlık turizmi, spor turizmi, ticari turizm vb. pazarını derinlemesine analiz etmelidirler. Pazarı açmalı, doğal bağış ve çeşitlendirilmiş iş biçimlerinin avantajlarından tam anlamıyla yararlanmalıdırlar.

Salgın 7,5 milyar insanın "sağlık eğitimi" ve "güvenlik eğitimi" almasını sağladı. Bu tür bir evrensel eğitim, turizm pazarını, konaklama, gıda güvenliği ve diğer ilgili hizmetlerin güvenliğini yükseltmeye zorlayacaktır.

İnsanların beslenme gereksinimleri "sağlıklı" ve "bilimsel" e yükseltilecektir. İnsanların turizm hizmeti algısı daha hassas, daha hijyenik hale getirilecek. Örneğin tabakların, kaselerin, çatal bıçakların dezenfeksiyonu denetlenmelidir. Self servis hizmetler turistlerin taleplerine göre hijyenik bir şekilde tasarlanmalıdır.

Diğer bir konu karantina uygulamaları, kültürel psikoloji değişikliklerinin turizm pazarı üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir. Pazarı incelerken, eşi görülmemiş bir "tüketici eğitimi" varolacaktır.

Virüs ile bu mücadelede insanların kazanabileceği tek şey bilgi ve hafızadır. Ve bu tür bir "bilgi ve hafıza", yaşam ve ölüm ayrımı olan savaşın sebebi salgındır. Bu nedenle, insanların düşünce ve davranışları üzerinde çok derin bir etkisi olacaktır.

"Sağlık, dünyanın en zengin başkentidir." Turizm pazarı, sağlık turizmi ve spor turizminin tüketimini ve gelişimini doğrudan etkileyecektir.

İnsanların kafasında bir tür sakinlik olacaktır. Hayatlarında daha derin düşünme, turizm pazarında daha rasyonel olacak ve trendi körü körüne takip etmeyeceklerdir. Sessiz zihne sahip orta ve üst düzey tüketici grupları, turizm pazarında yavaş tempolu turları tercih edecektir. Turizm işletmeleri, tüketimi hedefli bir şekilde yönlendirmelidir.

"Aile sevgisi dünyadaki en değerli zenginliktir" kavramı, aile turlarının gelişimini güçlendirecek ve hatta ticari araçların pazarlanmasını teşvik edecektir. Salgın korkusuyla, aile üyeleri birbirlerine yardım ederler. Fakat bu bir çözüm yolu değildir. Gerçek çözüm sadece gerekli önlemler dikkate alındığı zaman cevaplar vermeye başlar. İşletmelerdeki muhtemel olması gereken kurallar şöyle olmalıdır.

•Her şey dâhil sistemi bırakılıp kişinin isteğine özel paketler yapılmalıdır.

•Oda hijyenlerinin arttırılması ve özel hijyen kartları ve nasıl temizlendiğine dair bilgi kartları ile müşteri daha çok bilgilendirilmeli

•Otel ve işletmelerin eskiye kıyasen daha fazla ve bilgili temizlik personeli kapasitesini arttırması

•İşletme girişinde özel sağlık kulübeleri kurulup gerekli sağlık personeli çalıştırılıp hijyeni en üst seviyede tutması •Personellere özel hijyen dersleri verip gerekli sertifikalı temin etmesi

•Ortak alanlardaki sandalye ve koltukların belirli aralıklarda daha az tutulması

•işletme ve otellerdeki içeceklerin kapalı kutu olarak tercih edilmesi

•Sağlık çalışanların devamlı denetleme yapması ve bu konudaki personel sayısı arttırılmalı

•Odalardaki mutfakların arttırılması, butik restoranların açılması ile az sayıda insanın yeme-içme ihtiyacının sağlanması.

•Otelllere giriş ve çıkış yapanların daha az insanla karşılaşarak gerekli robotlar yada telefonlar üzerinden hızlı ve hijyenik bir şekilde işlemlerini tamamlaması

•Plajlardaki sosyal mesafe kurallarına uymakla beraber daha az sayıda şezlong temin edilmeli

•Kişinin çıkışına kadar istek ve ihtiyaçlarından sorumlu özel personellerin sağlanması

•Açık büfe hizmeti kaldırılıp, kişinin isteği doğrultusunda özel menü sistemine geçiş yapılması

•Oda servis hizmetlerinde gerekli artış sağlanması

•Havuz, Fitness, Spa gibi eğlence ve rahatlama alanlarında, rezervasyon sistemine geçilip gerekli hijyen fazlasıyla sağlanıp, kontrol amaçlı özel elemanlar dahi işe alınmalıdır.

•Kişiye özel kullan at ambalajları içerisinde ürünler temin edilip, gerekli hijyenin üst seviyede tutulması

 

  Acenteler açısından da bu senaryonun çok fazla değişiklik göstermeyecektir. Hizmetler başladıktan sonra hijyen gibi koşulların yanı sıra ateş ölçümünün yapılmasıyla turların gerçekleşmesi gereklidir.

Virüsle beraber gelen ekonomik çöküş, bizleri insan gücünü azaltmaya zorlamakta olup bu durumu dijital satış ve pazarlama yöntemlerini arttırılarak gerekli platformlarda artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, 360 derece sanal video uygulamalı pazarlama stratejilerini kullanarak yani teknolojiyi günümüz şartlarında en üst seviyede tutarak bu durumu fırsata çevirmelidirler.

Ülkemizin coğrafi konumu nedeniyle yapılan kültür turları genel olarak paket tur şeklinde satılmaktadır.. Pandemide özellikle paket tura dayalı olan Antalya ve Muğla destinasyonları için büyük tehlike arz etmekle beraber 2019 yılında Antalya’ya gelen yabancı turistin 14 milyonu; Muğla’ya gelenlerin 3 milyonu paket tur ile gelmiştir.

Senaryoya göre uçak kiralayan acentaların işleri zorlaşacaktır. Nedeni ise uçak içi hijyen ve sosyal mesafenin sağlanmasından dolayı bazı koltukların boş bırakılmasının zorunlu olabileceğidir. Bu sebeple paket turlarının fiyatları artacaktır. Bu sebeple yüksek maliyetli tatil planları ortaya çıkacaktır. Bu sebeple turizm hareketlerine katılımda azalmalar olabilir ve bunu 2021 yılının yarı döneminden itibaren gözlemleyeceğiz.

Dünyamız gelişiyor özellikle Çindeki teknolojinin üst seviyelere taşınması ile birlikte salgın sonrasında teknoloji kullanımının artacağını ve hayatın dijital yönde çok fazla değişikliğie uğrayacağını bilmemiz gerekir. Pandemi öncesinde dahi Alibaba’nın Hangzhou’daki açmış olduğu insansız otel motiflerini görmekteyiz. Herşey telefon üzerinden yapılarak ve yeme sektörünün robotlar tarafından odanıza kadar getirilmesi bu dönemlerde karşımıza daha çok çıkacağını söylemek zor olmayacaktır. İnsan gücünün azaltılarak robortik teknoloji devrine geçiş Dünyanın faydasınamı zararına mı başlıca bir konudur. Diğer yandan, Noida’daki (Hindistan) Crowne Plaza salgın sonrası için VR Merkezi ve WAVE isimli bir satış kanalı oluşturdu. Bununla birlikte Koronavirüs sertifikasını mayıs ayı itibariyle devreye sokup bu işlemleri gerçekleştiriceği bilgilerine ulaştım.

Bununla birlikte, ‘’​Kültür ve Turizm Bakanı, alan sterilizasyonu, fiziksel mesafe düzenlemesi, işletmelerde standartlara uygun sağlık ekipmanlarının ve sağlık görevlilerinin bulundurulması, termal kontrol sistemleri ve sterilize geçmiş otuz gün kuralının sertifikasyon uygulamasının merkezinde olduğunu vurgulamıştır. İşletme çalışanlarına ilişkin ise ön görüleceği üzere, çalışanlara bağışıklık ve pandemi sertifikasının verilmesi gerekliliğinden söz etmiştir.’’

Salgından sonra turistlerin tercih edecekleri muhtemel turizm türü

Yapılan anketler sonucu yılda en az 1 kez seyahat eden turistler, salgının ardından genel olarak doğa hedefli turizme (%69,4) eğilim göstereceklerdir. Diğer bir yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliğinin ifadelerine göre, Temmuz ve Ağustos aylarında ilk olarak iç turizm faaliyetlerinde hareketlilik beklenmektedir. Bu sebeple, tercih edilecek konaklama işletmelerinin yüksek kapasiteli otellerden, daha az insanın sosyal mesafe kuralları içerisinde dağ evleri, yayla evleri, konaklar, bungalovlar, pansiyonlar, butik oteller gibi konaklama seçeneklerinin daha fazla tercih edilmesi beklenmektedir.

Pandemi sonrasında, uluslararası turizm acentelerinin konaklama tercihlerindeki değişiklik ihtimalini göz önüne alacak olursak, turizm acentelerinin anlaşma içinde oldukları otellerin de değişeceği tahmin edilmektedir.

Turlara yönelik acentelerin aynı anda çok sayıda turisti alması pek mümkün olmayacağından, 15-20 kişilik kapalı gruplar halinde turlarını sterilize otobüslerde gerçekleştirmesi muhtemeldir.

Sosyal mesafe ve hijyen kuralları gereği riski en az indirerek eskiye kıyasen daha az müşteri ile beraber gerekli koltuklar boş bırakılarak büyük otobüslerde 15-20 kişilik kapalı gruplar halinde turların gerçekleşmesi muhtemeldir. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra ve aşılama bittikten sonra gerçekleşecek olan turizm faaliyetleri farklı sonuçlara yol açabilir. Umarım en kısa sürede Dünya bu salgını üzerinden atarak insanların yarıda kalmış gelecek planlarını gerçekleştirmeye el verişli bir yeni Dünya olması dileğimle...

Other You May Like Blog Posts