Çin’de Eğitim Olanakları ve Burslar

Çin’de Eğitim Olanakları ve Burslar

Çin’de Eğitim Olanakları ve Burslar

Çin devleti, özellikle Çin’de eğitim görmek isteyen yabancı öğrencilere büyük önem vermekte ve imkan sağlamaktadır. Özellikle son 5 yılda Çin’de eğitim gören yabancı öğrencilerin sayısında bir hayli artış gözlenmektedir. Ayrıca,çok düşük eğitim ücretleri  ve sonrasında aynı üniversiteden burslu eğitim alabilmek gibi fırsatlar sunan Çin Devleti, yabancı öğrencilere yaşam koşulları sunmanın dışında mezuniyet sonrası Çin’de kalıp çalışma ve yaşama olanakları imkanı da sağlamaktadır. 

Çin’de eğitim görmek ve orada yaşamak, diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslarsak, düşünüldüğü gibi yüksek maliyetli değildir. Okul ücretleri, okullara ve bilim dallarına göre değişmekte ve şu an yıllık eğitim ücreti genellikle 15-20 bin Yuan (2.500-3500 ABD doları) civarındadır. Lisans programları dört ile beş yıl sürerken yüksek lisans programları iki ile üç yıl, doktora ise üç ile beş yıl sürer. Akademik hazırlık programları ise genelde bir dönem (4-6 ay) veya bir yıl olabilir. 

Ayrıca konaklama masrafları yaşadığınız şehrin konumuna göre de değişmektedir.Örneğin Shanghai'da aylık konaklama masrafı yaklaşık 2.500-5.000 Yuan (550-700 ABD Doları) arasında değişirken,daha küçük bir şehir olan Wuxi’de1.500-2.500 Yuan(150-500 ABD Doları) . Genel olarak Çin’de ortalama bir öğün yemek, yaklaşık 10-35 Yuan (1.5-5.5 ABD Doları) arasıdır. Bir metro bileti 1 Yuan (0.30 ABD Doları ) olup şehir içindeki otobüsler daha bile ucuzdur. Özellikle  Çin'in merkezi ve batı bölgelerinde yer alan daha küçük şehirler çok daha ekonomiktir.  Yani şehir seçimi yaparken konumu,büyüklüğü ve faaliyet alanları gibi etkenler, size ekonomik açıdan fayda sağlayacaktır.

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden eğitim almak için yaklaşık 300.000 öğrenci Çin'e gelmektedir. Çin'de yabancı öğrenci kabul eden okul sayısı 250'den fazladır. Çin’in eğitim politikası, yabancı öğrencilerin bu ülkede eğitim görmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Bu şekilde hem kültürünü tanıtacağını hem de yabancı yatırımcıları ülkeye çekeceğini düşünmektedir. Çin, her yıl 20.000 yabancı öğrenciye burs olanağı sağlamaktadır.

Çin'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin başvurabileceği burslar beş gruptadır: Çin Hükümeti Bursları, Yerel Hükümet Bursları, Belediye Bursları, Üniversite Bursları ve Kurum Bursları.

Burslara başvuru yapmak isteyen öğrencilerin bu işle ilgilenen Çin Eğitim Firmalarıyla ya da burs almak istediği üniversitenin kendi sayfasına en azından 3 ay önceden bakmaları, başvuru belgelerini eksiksiz sağlamaları ve başvuru tarihine itimat etmeleri fayda sağlayacaktır.

Kaynakça &  Çin’de Eğitim İçin Size Yardımcı Olabileceğini Düşündüğüm İnternet Siteleri :

https://www.cucas.cn/subject/chinese/Chinese-program.htm?gclid=CjwKCAiA6aSABhApEiwA6Cbm_7DoEust4K4fB-NGd6aeKd_OrUfjH2r83UchLepTUFIWkTMSXAmh4xoCjzUQAvD_BwE

http://english.hanban.org/

http://cinegitim.com/index.html

Other You May Like Blog Posts